Zpět na Novinky / Tvorbu

The Silence

Galerie 1


SCREENSHOTY Z FILMU

Roxburgh miluje výrazné ticho
Zdroj: Theage.com
Setkání Debi Enker s hvězdou náladového thrilleru.

  Fotografie: Matt Nettheim

Je obdivuhodné, jak se Richard Roxburgh dovede koncentrovat. Je tomu něco přes měsíc co začal režírovat svůj první film, adaptaci novely Raimonda Gaita, Romulus, můj otec, nyní vzpomíná na účinkování v náladovém thrilleru, který byl natočen minulý rok pro ABC - mezi tím se setkal s tvůrcem filmu a měl pracovní oběd v Chapel Street cafe.

Herec si však chtěl udělat čas aby mohl hovořit o dvoudílném dramatu pro ABC, The Silence, protože to považuje za významný projekt a výraznou událost ve své kariéře. ....

Roxburgh se snažil získat roli v The Silence z několika důvodů. Byl to poutavý scénář Alice Addison a Mary Walsh, stejně tak jako šance pracovat se slavnou režisérkou Cate Shortland. Atraktivní rovněž bylo vrátit se zpět k ABC, místu, kde podle sebe vytvořil některé ze svých nejlepších úloh.

"Vrátit se a pracovat na současném australském příběhu, který je tak krásně napsán a byl tak krásně vyjádřen, to pro mě bylo skutečné nadšení."

"Většina z vrcholů mé kariéry se stala v Austrálii a především během práce pro ABC."

"Na The Silence mám rád, že slučuje hodně příběhů. V první úrovni je to o dobrém policistovi, který se dostane do situace, o které se domníval, že se mu nemůže stát a dostane se na šikmou plochu. Nakonec se pohybuje kolem uspořádání výstavy fotografií z míst činů. Zatím co se tím zabývá, dostane se doprostřed záhady, kterou začne prověřovat a my zjišťujeme, za poměrně dlouhou dobu, že to má vliv na jeho vlastní život."

"Je tam mnoho úrovní. Není to jen objasňování vraždy, není to jen o těžkostech být policistou; je to zároveň studie rozpadu manželství. Když se zabýváte jen jednou věcí, změní se to a potýkáte se se spoustou jiných věcí. Odhalování je prostoupeno celým příběhem, je to vygradované a podle mě to nejzajímavější odhalení nastane minutu před koncem."

Roxburghův charakter, detektiv Richard Treloar, se stane posedlým ženou, která se objevuje na řadě fotografií z výstavy a sám se zapojí do odhalování příčin její smrti. Když se ponoří do své mise identifikovat onu ženu a odhalit tajemství její vraždy, jeho manželství s Helenou (Alice McConnel) se začíná hroutit, nechce naslouchat psycholožce Juliet (Essie Davis) a setkává se s podezříváním od svých bývalých spolupracovníků.

Roxburgh popisuje hraní Treloara jako jedno z "nejsyrovějších" ztvárnění, které kdy vytvořil.

Jak se drama rozvíjí, jeho název nabírá řadu významů: ticho obklopující některé případy; ticho kolem Treloarovy minulosti; ticho, které nahrazuje diskusi pocitů.

"V názvu je element rozsahu, což se mi dost zamlouvá," říká Roxburgh.

"Pro mě, je The Silence o všech různých druzích ticha. Je to o tichu, které existuje v policejním světě u odložených spisů, kde skutečně nejste schopni držet se traumatu ve smyslu policejní práce. Ale je to i o lidském tichu, který resonuje v manželství, jak zde shledáváme."

"Poté co jsem shlédl Somersault, jsem věděl, že do toho vnese něco ze svého mistrovství (režisérka, pozn. autora). Je neuvěřitelně talentovaná."

Podle Roxburgha, byla Shortland během náročného natáčení v pohodě: "Na place měla velmi tichou, klidnou energii a vždy se usmívala. Ale je tam ta její druhá část, která je zajímavě záludná. Je to něco co vás jako herce nenechá v klidu. Přijde k někomu se kterým ve scéně hraji, něco mu pošeptá a když tu scénu opakujeme, ta osoba řekne zcela jinou věc nebo ji řekne úplně jinak. Je to její způsob jak vytvořit spontánnost... nechat dílo žít. Takže je tam i trochu improvizace, což si myslím je ozdoba její práce."

Roxburghovo potěšení být znovu doma a v práci je zřejmé, ale má nádech žalu.

"Je to zločin, že stará dobrá ABC se obrátila v prach," říká. "Přijedete do Velké Británie, v jakémkoliv roce, v jakémkoliv měsíci, BBC pracuje na celé řadě projektů a je tam materiál pro celou komunitu. V práci tam probíhá pružný průzkum britské kultury."

"Ale australská vláda se to doma rozhodla zničit. Jsem šokován tendencemi zabránit ABC v životu a ještě do ní kopat. Pro australskou kulturu je to opravdu smutné a já nevím jak dlouho chtějí herci nebo technici zůstat, když tu není práce."

"Kdyby bylo ABC dovoleno jít ve směru, kterým šla v dobách kdy jsme natáčeli Blue Murder, mohla to být fenomenální, vlajková loď světové třídy. Bohužel, tato šance jí byla upřena oslabením. A pokud ABC nebude vyprávět tyto příběhy, nikdo jiný to neudělá. Ty příběhy nebudou existovat."


Fotka a informační leták (flyer) s vysoce kvalitními fotkami (pdf) na ABC Fotka pochází ze stránek The Courier-Mail
   


Rox s
Alicí McConnell

Fotka pochází ze stránek smh.com.au

Fotka pochází ze stránek smh.com.au

 

 


Rox s Evelyn (Emily Barclay)

Fotka pochází ze stránek smh.com.au

 

 

 

Galerie 1